/Files/images/shklna_bbloteka/ком сова читає.jpg

Ювілей - це особливе святкування круглої дати якоїсь події. Загалом ювілєї заведено святкувати у людей, але навіть книги мають свої круглі дати. Не завжди є змога чітко визначити дату написання та публікації літературного твору, але деякі дати є чітко відомими.

/Files/images/shklna_bbloteka/і книги теж справляють іменини.jpg

Книги -ювіляри 2024 року.

Твори українських авторів.

205 років драмі Івана Котляревського «Наталка Полтавка» (1819)


/Files/images/shklna_bbloteka/НАТ полт 2.jpg

Незважаючи на те, що драма написана 205 років тому, вона досі вражає своєю актуальністю. На перший погляд, автор розповідає просту історію про сільську дівчину, але насправді, в ній стільки щирості та чарівництва, що вам захочеться читати її до самого кінця без зупинки. А головне, що в ньому оспівується чесність, відданість, вірність в дружбі, повагу до батьків та любов, яка перемагає будь-які перешкоди. Цей твір торкнувся тисячі людських сердець по всьому світу...

185 років роману Григорія Квітки-Основ’яненка «Пан Халявський» (1839)

/Files/images/shklna_bbloteka/ПАН ХАЛЯВ 2.jpg

У сатиричному романі «Пан Халявський» висміюється побут українських поміщиків кінця 18 – початку 19 ст. Підстаркуватий український поміщик Трофим Миронович Халявський згадує своє дитинство, батьків, навчання, службу в армії, сватання і поділ спадку між братами. Автор викриває такі характерні для поміщиків риси характеру як лінощі, зосередженість лише на власній ситості, жадібність тощо.

145 років повісті Івана Нечуй Левицького "Кайдашева сімья"

/Files/images/shklna_bbloteka/кайд сім.jpg

Ідея твору: самокритика української ментальності; засудження негативних рис національної вдачі, що призводять до прикрих непорозумінь і духовної роз'єднаності в родині. Тема – зображення побуту й психології українських селян середини XIX ст.

135 років комедії Івана Карпенка-Карого «Сто тисяч» (1889)

/Files/images/shklna_bbloteka/Сто тисяч.jpg

Автор висміює хазяїв, для яких багатство стало метою всього життя, а не засобом для існування. Такі люди ладні продати все на світі, навіть щастя власних дітей, аби тільки збільшувати маєтки. Ганяючись за прибутками, Герасим Калитка стає жертвою шахраїв, що грають на його жадобі та отримують від цього велику вигоду. Темою комедії «Сто тисяч» є зображення життя селянства в пореформені часи, суспільні явища, що мали місце в 80-90 роках ХІХ століття. Основна думка: автор висміює шахраїв, їх ненаситну жадобу до наживи і сміхом крізь сльози сміється над пороками і змушує людей, мимо їх волі, соромитись своїх лихих учинків. «Буде здоров’я, будуть і гроші…». 130 років пові

120 років трагікомедії Івана Карпенка-Карого «Житейське море» (1904)

/Files/images/shklna_bbloteka/Житейське море.jpg

В «Житейському морі» спостерігаємо за сином козака-хлібороба Макара Барильченка – Іваном, який став великим артистом, має люблячу дружину – «тиху пристань», дітей. Та людині не вистачає спокійного життя, тягне на гріховне.

100 років виповнюється драмі «97» Миколи Куліша (1924)

/Files/images/shklna_bbloteka/small_97_-_Микола_Куліш.png

Це перша частина трилогії про українське село 1919- 1930 років, яка є трагічним літописом його загибелі. У просторі п’єси зіткнулися дві руйнівні сили: революційний фанатизм та голод, породжений ним. Саме про це з великим болем у душі пише автор. Тут немає політики, а є життя, що існує само по собі, незалежно від будь-яких політичних переконань.

100 років роману Володимира Винниченка «Сонячна машина» (1924)

/Files/images/shklna_bbloteka/СОНЯШ МАШ.png

«Сонячна машина» - перший український науково-фантастичний та утопічний роман. У цьому творі Винниченко порушує суспільно-політичні, філософські та морально-етичні проблеми. Автор показує процес негативного впливу техніки й науки на людину за умови нераціонального використання нею результатів досягнення. Присвята роману «Моїй сонячній Україні.В.В.» була в першому виданні роману «Сонячна машина» (1928). Наступні видання були вже без неї, але 1989 року присвята була «реабілітована».

95 років п’єсі Миколи Куліша «Мина Мазайло» (1929)

/Files/images/shklna_bbloteka/МИНА МАЗ.jpg

Це не просто сатирична п'єса, це ще й особиста трагедія Миколи Куліша. Незважаючи на те, що обсяг твору не дуже великий, автор зумів доступно розповісти про проблеми того часу – зречення від Батьківщини, недовіри до влади, українізації. Автору вистачило сміливості піти проти течії, і дана трагікомедія є затятим тому підтвердженням. Цікавий сюжет та дотепні висміювання – це ті художні елементи, які роблять цей твір воістину унікальним та актуальним в наші дні. За допомогою сатири автор показує проблеми українського народу, а також іншу сторону людських міркувань та світогляду

80 років історичній драмі Івана Кочерги «Ярослав Мудрий» (1944)

/Files/images/shklna_bbloteka/Яросл МУДР.jpg

Зі сторінок п’єси постає палкий образ Князя Ярослава, який складається із суперечливих рис: честолюбства та щирої любові до культури й освіти; великодушності та лукавства; лицарської відваги та малодушної лякливості. А ще середньовічний Київ. «Хто вип’є раз Дніпрової води, Тому ніколи Київ не забути. Береться мудрість не із заповітів, А із шукань і помилок гірких…».

80 років роману "Тигролови" Івана Багряного

/Files/images/shklna_bbloteka/тигролови.jpg

Головна ідея– утвердження перемоги добра над злом, воля до життя, свобода та гідність людини як найвища цінність, справедливість покарання.

70 років кіноповісті Олександра Довженка «Зачарована Десна» (1954)

/Files/images/shklna_bbloteka/ЗАЧАР ДЕСНА.png

«Зачарована Десна» - це перша кіноповість в українській літературі; автобіографічна кіноповість, а також спогади Олександра Довженка про своє дитинство на Чернігівщині. Довженко проводить нас дорогою свого життя, особливо дитинства, яке проходило на березі мальовничої Десни. Кіноповість сповнена найтеплішими спогадами, найгарнішими українськими пейзажами і найкращими моментами безтурботного дитинства.

45 років роману Ліни Костенко «Маруся Чурай» (1979)

/Files/images/shklna_bbloteka/Маруся_Чурай_1979.png

Історичний роман у віршах, на сторінках якого розказана не тільки красива історія кохання між Грицем Боренко та Марусею Чурай, а й показана боротьба українського народу проти польських поміщиків. Це один з кращих творів Ліни Костенко, він буквально кричить про те, що український народ не можна знищити, тому і є сьогодні таким актуальним...

45 років книзі Всеволода Нестайко "Пригоди журавлика"

/Files/images/shklna_bbloteka/пригоди журавлика.jpg

Хто сказав, що журавлик неодмінно мусить журитися? Наш журавлик із цим категорично не згоден, адже народився вельми життєрадісним. Ця риса характеру допоможе пташеняті у великому місті, куди він вирушає, щоб визволити друга. І тут починаються справжні пригоди! Цікава книга про пригоди життєрадісного журавлика.

20 років драмі Марії Матіос "Солодка Даруся"

/Files/images/shklna_bbloteka/солодка даруся.jpg

Твір насичений мальовничими описами місцевого побуту та звичаїв враз повертає в минуле на 30-40 років й розповідає про молоду пару (батьків Дарусі), які намагалися зберегти від злого людського ока своє кохання. Та зміни влади, війна й людська заздрість та забобони виривають їх з їхнього маленького щасливого світу й кидають на жорна історичних подій. Незважаючи на всі негаразди сім'я виживає, але в кінець знівечують їхнє життя агенти радянської влади, для яких немає нічого святого.

20 років історичному роману "Сині води" Володимира Рутківського

/Files/images/shklna_bbloteka/сині води — копия.jpg

Рік 1361. Волею долі князь Дмитро Боброк опиняється в центрі подій, що зрештою, призводить до битви над річкою Сині Води — однієї з найбільших битв у історії середньовічної Європи. Вистояти у смертельній боротьбі йому допомагають троє відчайдушних друзів. Разом з героями роману українського прозаїка Володимира Рутківського «Сині Води» читач не лише зазнає безлічі захопливих пригод, а й дізнається, хто врятував великого князя литовського Ольгерда від стріли найманого вбивці, познайомиться з властителем Золотої Орди ханом Мамаєм, побуває в Києві — одній з найвеличніших столиць Європи А головне — переконається в тому, що потяг до свободи долає будь-які перепони.

20 років книзі Лесі Ворониної "Суперагент 000"

/Files/images/shklna_bbloteka/000 агент.jpg

До нової книжки Лесі Ворониної увійшли детективні повісті: «У пащі крокодила», «Пастка у підземеллі», «Таємниця підводного міста», «У залізних нетрях» і «Таємниця золотого кенгуру». Герой цих повістей — нездоланний Суперагент 000 Гриць Мамай — розплутує найзагадковіші злочини, перемагає найпідступніших ворогів і рятує світ від неминучої загибелі, викривши міжнародну терористку бабусю-ніндзя.

Книжка зацікавить не лише дітей та підлітків, а й їхніх батьків, бабусь та дідусів, адже вона сповнена блискучого гумору та іронії.

15 років книзі "Джури" Володимира Рутківського

/Files/images/shklna_bbloteka/джури.jpg

«Джури»— історична тетралогія для дітей українського письменника Володимира Рутківського про добу перших козаків, за яку автор отримав Шевченківську премію 2012 року.

Список книг:

  • «Джури козака Швайки» (роман,2007рік, Київ: вид. АБАБАГАЛАМАГА),
  • «Джури-характерники» (роман,2009рік), Київ: вид. АБАБАГАЛАМАГА),
  • «Джури і підводний човен» (роман,2010рік, Київ: вид. АБАБАГАЛАМАГА)
  • «Джури і Кудлатик» (роман,2015рік, Київ: вид. АБАБАГАЛАМАГА);

«Джури-характерники» — друга книга захоплюючої історичної трилогії провідного сучасного українського письменника Володимира Рутківського. У новому гостро-сюжетному романі читачі зустрінуться зі своїми улюбленими героями з попереднього роману «Джури козака Швайки» — юним характерником Саньком та його вірним другом Грициком. Хлопці підросли, змужніли, і тепер нарівні з дорослими козаками беруть участь у військових виправах. У романі з’являється ще один відчайдушний герой — маленький характерник Телесик зі своєю дитячою ватагою. А небезпека й надалі.... на кожному кроці...

Книги - ювіляри 2024 року

Світова література

490 років виповнюється літературній версії «Балад про Робін Гуда» (1534)

/Files/images/shklna_bbloteka/Робін Гуд.jpg

Головний герой балад є захисником слабких і знедолених. Робін Гуд, людина з палаючим серцем, став справжнім народним героєм, про подвиги якого було знято багато кінофільмів і написано безліч книг

305 років роману Даніеля Дефо «Робінзон Крузо» (1719)

/Files/images/shklna_bbloteka/Робінзон Крузо.jpg

Пригодницька оповідь про британського моряка, якому через шторм і загибель всієї команди довелося прожити на безлюдному острові 28 років 2 місяці і 19 днів… Легковажний і недосвідчений у юності Крузо під впливом важких випробувань став вольовим, енергійним, сильним… Геніальний витвір Даніеля Дефо свого часу став літературною сенсацією, який продемонстрував невичерпні можливості людини в освоєнні природи.

205 років роману Вальтера Скотта «Айвенго» (1819)

/Files/images/shklna_bbloteka/Айвенго.jpg

Улюблена книга дітей і дорослих у всьому світі. Це захоплююча розповідь про пригоди благородного лицаря Айвенго та його коханої леді Ровени, яким допомагає легендарний розбійник Робін Гуд. Автор зображує Англію славетних часів правління короля Річарда Левове Серце з її лицарськими турнірами і неприступними замками, де діють відважні герої й прекрасні дами. Добро, справедливість, честь гідність і любов неодмінно переможуть, а віроломство та підступність ворогів і зрадників буде покарано!

180 років казці видатного данського письменника Ганса Християна Андерсена «Снігова Королева» (1844)

/Files/images/shklna_bbloteka/Снігова королева.jpg

У казці йдеться про справжню дружбу, відданість і щиру любов, про перемогу людської доброти над черствістю та холодною байдужістю.

180 років роману Александра Дюма «Три мушкетери» (1844)

/Files/images/shklna_bbloteka/Три мушкет.jpg

Легендарна четвірка сміливців потрапляє у вир інтриг і любовних пригод при дворі французького короля Людовика ХІІІ. Завдяки вірності девізу «Один за всіх, і всі за одного», вони неодмінно ставали переможцями… Д’Артаньян, Атос, Араміс та Портос і сьогодні чарують своїми благородними вчинками. Роман був екранізований безліч разів (починаючи ще з кінця ХІХ століття). В тому числі, в 1978 році режисером Юнгвальд-Хількевичем було знято український багатосерійний музичний фільм «Д’Артаньян та три мушкетери».

90 років виповнюється фантастичній повісті-казці Памели Треверс «Мері Поппінс» (1934)

/Files/images/shklna_bbloteka/Мері Поппінс.jpg

Чудова няня з’являється як добра чарівниця в сім’ях, де діти вимагають її турботи й уваги. Вона вміє створювати пригоди з нічого: із звичайнісіньких предметів і за 15 звичайнісіньких умов. Своїх вихованців Поппінс навчила двом найголовнішим у житті речам: умінню бачити казкове у звичайних речах і не боятися будь-яких змін.

65 років роману Станіслава Лема «Едем» (1959)

/Files/images/shklna_bbloteka/Едем.jpg

Науково - фантастичний роман, в якому описується життя землян у незвичних соціальних умовах. Екіпаж, що складається з 6 чоловік, терпить лихо і приземлюється на планету Едем, де стикається з місцевим населенням – розумною цивілізацією. Їх уклад життя повністю відрізняється від земного, що створює незручності головним героям. Роман торкається багатьох соціальних проблем нашого суспільства в частині доступу, зберігання і передачі інформації.

Книги -ювіляри 2023 року. Твори українських авторів.

190 років сатирично - фантастичній повісті Грирорія Квітки - Основ'яненко "Конотопська відьма" (1833)

/Files/images/shklna_bbloteka/конотопська відьма.jpg

180 років п'єсі Тараса Шевченко "Назар Стодоля" (1843)

/Files/images/shklna_bbloteka/наз стодоля.jpg

140 років історичній повісті Івана Франко "Захар Беркут" (1883)

/Files/images/shklna_bbloteka/Захар Беркут.jpg

115 років трагічній повісті Ольги Кобилянської " В неділю рано зілля копала" (1908)

/Files/images/shklna_bbloteka/У неділю рано....jpg

110 років драматичній поемі Лесі Українки " Бояриня" (1913)

/Files/images/shklna_bbloteka/Бояриня.jpg

100 років збірці прозових творів Миколи Хвильового " Сині етюди" (1923)

/Files/images/shklna_bbloteka/сині етюди.jpg

90 років соціально-психологічній драмі Миколи Куліша "Маклена Граса" (1933)

/Files/images/shklna_bbloteka/маклена граса 2.jpg

90 років роману Уласа Самчука "Марія" (1933)

/Files/images/shklna_bbloteka/Марія Улас Самчук.jpg

70 років повісті Івана Багряного "Огненне коло" (1953)

/Files/images/shklna_bbloteka/Огненне коло.jpg

55 років роману Павла Загребельного "Диво" (1968)

/Files/images/shklna_bbloteka/диво П Загребельний.jpg

Книги - ювіляри 2023 року. Світова література.

/Files/images/shklna_bbloteka/ювіляри світова літ-ра.jpg

670 років збірці ста новел італійського письменника Джованні Боккаччо "Декамерон" (1356)

/Files/images/shklna_bbloteka/декамерон 2jpg.jpg

430 років комедії англійського письменника Вільяма Шекспіра "Приборкання норовливої" (1593)

/Files/images/shklna_bbloteka/приборкання норовливої.jpg

210 років роману англійської письменниці Джейн Остін "Гордість і упередження" (1813)

/Files/images/shklna_bbloteka/гордість і упередженняpg.jpg

200 років історичному роману англійського письменника Вальтера Скотта "Квентін Дорвард" (1823)

/Files/images/shklna_bbloteka/квентін дорвард.jpg

200 років роману амеріканського письменника Фенімора Купера " Піонери, або біля витоків Саскуеханни" (1823)

/Files/images/shklna_bbloteka/піонери....jpg

190 років роману французського письменника Оноре де Бальзака "Евгенія Гранде" (1833)

/Files/images/shklna_bbloteka/Ezheni-Grande (1).jpg

185 років роману англійського письменника Чарлза Діккенса " Пригоди Олівера Твіста" (1838)

/Files/images/shklna_bbloteka/пригоди олівера твіста.jpg

185 років казці данського письменника Ганса Крістіана Андерсена "Непохитний олов'яний солдатик" (1838)

/Files/images/shklna_bbloteka/олов солд.jpg

180 років оповіданню американського письменника та літературного критика Едгара Аллана По "Золотий жук" (1843)

/Files/images/shklna_bbloteka/золотий жук 2.jpg

140 років казці італійського письменника Карло Коллоді " Пригоди Піноккіо" (1883)

/Files/images/shklna_bbloteka/піноккіо 2jpg.jpg

140 років роману шотландського письменника Роберта Луїса Стівенсона " Острів скарбів" (1883)

/Files/images/shklna_bbloteka/острів скарбів.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 715